Z radością informujemy, że udało nam się pozyskać fundusze na realizację projektu „Szlak kultury wołoskiej” w ramach którego będą realizowane warsztaty ceramiczne i rękodzielnicze w „Pracowni Być” w Woli Zgłobieńskiej, spotkanie z etnografem, wołoskie muzykowanie, warsztaty kulinarne i budowanie szałasów pasterskich na terenie szkoły. Prosimy o zaangażowanie i wypełnienie potrzebnej dokumentacji, którą skierujemy do Państwa w najbliższym czasie.
Prosimy o zapoznanie się z plakatem:
„SZLAK KULTURY WOŁOSKIEJ” – prelekcja Pana Bogdana Dziedzica nauczyciela – regionalisty.
12 września 2018 r. w naszej szkole odbyła się bardzo ciekawa prelekcja poprowadzona przez pana Bogdana Dziedzica w ramach projektu Interreg Polska-Słowacja „Szlak kultury wołoskiej”. Wzięło w niej udział 100 osób. Byli to głównie uczniowie, nauczyciele, rodzice i mieszkańcy Zgłobnia. Prezentacja obejmowała zagadnienia kultury pasterskiej i historię osadnictwa Wołochów. Pan Bogdan w przystępny sposób przestawił słuchaczom zwyczaje, religię i sposób życia górali karpackich. Zainspirował młodzież do aktywnego słuchania poprzez opowiadanie różnego rodzaju ciekawostek. Zapoznał ich m.in. z historią Drakuli, systemem lokowania wsi na prawie wołoskim oraz budową architektoniczną szałasów pasterskich. Dowodem wdzięczności za atrakcyjny sposób przeprowadzenia prezentacji były gromkie brawa publiczności.
Aktywnie „Szlakiem kultury wołoskiej”
W ramach projektu w ramach projektu Interreg Polska-Słowacja „Szlak kultury wołoskiej” uczniowie wraz z rodzicami z niebywałą radością i aktywnością uczestniczą w warsztatach w „Pracowni Ceramiki i Rękodzieła Być”. Już miski dla Wołochów prawie gotowe, a nakrycia głowy z wełny owczej tak piękne „że czapki z głów”. 9 października 2018 r. podsumowanie projektu, a w nim sporo ciekawych atrakcji. Serdecznie zapraszamy.
„Szlak wołoski” w naszej szkole
Konkurs plastyczny „Wioska wołoska okiem dziecka”. Niektóre z prac uczniów klas IV- VIII. Pełna galeria do obejrzenia w dniu rozstrzygnięcia konkursu 09.10.2018 r. o godz.18.00. Zapraszamy do obejrzenia.
Praca Alicji Motyl
praca Damiana Drzała
Praca Emila Szulara
praca Emilii Kłeczek
praca Gabrieli Długosz
praca Kornelii Janowskiej
Praca Martyny Kocur
Praca Michała Rabicha
Praca Natalii Przerwanek
Praca Oliwera Pizło
praca Roksany Kawy
praca Weroniki Wójcik
praca Wiktorii Kocoń
Wycieczka rowerowa do „Zagrody owczej”
W ramach projektu Interreg Polska-Słowacja „Szlak kultury wołoskiej” uczniowie klasy IV i VI wzięli udział w wycieczce zorganizowanej do zagrody owczej. Poznali tam specyfikę hodowli i posłuchali prelekcji pana gospodarza. Na nieco zziębniętych i zmęczonych uczestników wycieczki czekała ogromna niespodzianka: serniczek, zapiekanki, ciasteczka francuskie, gorąca kawka i herbatka. Te wszystkie pyszności przygotowali dziadkowie Gabrysi i Karolinki Długosz – Państwo Kazimierz i Franciszka Kamykowie. Nad logistyką czuwała zaś ich mama – Pani Katarzyna Długosz. Serdecznie jeszcze raz dziękujemy. Było pyszne! Po posiłku, w ciepłym mieszkaniu przy kominku Pan Bogdan Kaczor uczył nas bieszczadzkich piosenek. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do zaprzyjaźnionej „Pracowni Rękodzieła i Ceramiki Być”, gdzie Pani Kasia przywitała nas z ogromną radością i zaprosiła do środka. Tam utrwaliliśmy nowe piosenki i szczęśliwie wróciliśmy do szkoły. Premiera utworów już we wtorek 09.10.2018 r. w naszej przyszkolnej „Mini osadzie wołoskiej”.
Zapraszamy do zapoznania się z galerią:
Finał projektu „Szlak kultury wołoskiej”
We wtorek 9 października w parku przy Szkole Podstawowej w Zgłobniu odbyło się uroczyste podsumowanie projektu Interreg Polska-Słowacja „Szlak kultury wołoskiej”. W ramach inicjatywy dzieci, nauczyciele i zaproszeni goście mieli okazję poznać tradycję, obyczaje, budownictwo i sztukę kulinarną Wołochów.
Uczniowie pod kierownictwem lokalnej rękodzielniczki pani Katarzyny Być wykonali z naturalnej wełny czapki oraz ulepili z gliny naczynia wołoskie. Wielką frajdą była wycieczka rowerowa do zagrody owczej, gdzie dzieci poznały specyfikę hodowli owiec i warunki życia tych zwierząt. Największą atrakcją była budowa „mini osady” wołoskiej pod czujnym okiem pana Bogdana Kaczora- specjalisty od survivalu. Konstruktorzy na własnej skórze przekonali się, czym była praca fizyczna ludów pasterskich. Po tak ciężkich zadaniach przyszła pora na rozrywkę i posiłek. Pan Dyrektor Bartłomiej Wisz rozdał laureatom konkursu „Wioska wołoska okiem dziecka” dyplomy i nagrody. Potem wspólnie zgromadzeni przy palenisku nauczyciele, uczniowie i goście degustowali wołoskie potrawy, śpiewali piosenki oraz cieszyli się urokami pięknej polskiej jesieni.
Serdecznie zapraszamy do naszej galerii!!
https://photos.google.com/share/AF1QipOv39UgOkFuGhvPcJ6zdFu1x09PyDw-5xttG1YcqzMF0lgnJ0TBEuWe44grJi6V6g?key=c3RBbDRoWlRxRXcySlE4SFZvV0F0Q0tPZk5Qd2hn