Home » Aktualności » Sala Tadeusza Nalepy

Archiwum

Sala Tadeusza Nalepy

Sala Tadeusza Nalepy
Z okazji rocznicy śmierci Tadeusza Nalepy w Szkole Podstawowej w Zgłobniu otworzyliśmy salę poświęconą jego pamięci i twórczości. Gościem był dr Tomasz Paulukiewicz, medioznawca, autor programów estradowych i telewizyjnych, wieloletni współpracownik Tadeusza Nalepy, m.in. twórca widowisk „Breakout wraca do domu”, „60 urodziny T. Nalepy”, „Breakout Festiwal”.
Pan Tomasz przybliżył uczniom sylwetkę artysty oraz przedstawił przemiany społeczno- kulturowe w drugiej połowie XX wieku. Uczniowie z wielką uwagą słuchali o życiu swoich rówieśników w okresie PRL, a także o tym jak sztuka splata się z polityką i jakie znaczenie może mieć kultura i muzyka dla kształtowania się niezależnej świadomości społecznej w czasach zniewolenia, determinując nawet pośrednio transformację ustrojową, co miało miejsce w latach 80. w Polsce. Prelekcja była ilustrowana muzyką Tadeusza Nalepy.
Na zakończenie p. Bogdan Kaczor, Wiktoria Bator i Mateusz Zacios zaśpiewali i zagrali znany nam wszystkim utwór „Kiedy byłem małym chłopcem”, a uczniowie podziękowali za interesującą prelekcję.
Organizatorem wydarzenia była nauczycielka historii p. Krystyna Miłek.