Home » Aktualności » AKADEMIA Z OKAZJI NARODOWEJ ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Archiwum

AKADEMIA Z OKAZJI NARODOWEJ ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Warto się dzisiaj zasłuchać
w wiatru granie, bieg historii,
pokoleń przemijanie.

Dziś ojczyzny uczyć się trzeba
w pochyleniu nad kołyską dziecka.

Żeby dzieci od zła uchronić
i nauczyć prawości serca
Żeby słowo
„tak” – i – „nie”
nie znaczyło jednocześnie.
Żeby szczęście
w posiadaniu
nie zamknęło się boleśnie.
To jesteśmy winni tym,
co przyjdą po nas.

W naszej szkole odbył się apel z okazji 88 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Tak się składa, że Święto Niepodległości obchodzimy w listopadzie. Listopad to czas szczególnej refleksji nad przemijaniem. Niedawno sprzątaliśmy groby naszych zmarłych, zanosiliśmy kwiaty, paliliśmy znicze. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że pamiętamy….
Zapaliliśmy także znicze na grobach nieznanych żołnierzy, którzy w różnym czasie oddali życie za ojczyznę…Nigdy nie wrócili do swoich matek, żon, dzieci….
Czym jest wolność, wie ten, kto ją stracił. Ten, kto przeżył niewolę i śmierć widział braci. Wolność – zwykle krzyżami się mierzy. Bohater narodowy polski walczył o wolność naszą i waszą, moją i twoją.
A że „wolność krzyżami się mierzy”, pozostawiał po sobie wiele mogił. Prześladowani, na tułaczkę skazani nie tracili ducha, wierzyli, że Polska odzyska niepodległość.
I przyszedł czas, który do historii przeszedł pod nazwą I wojny światowej. Walki między zaborcami dawały nam szansę na odzyskanie niepodległości. 11 listopada 1918 roku zakończyła się I wojna światowa. Wszyscy trzej zaborcy przegrali wojnę, nie byli już w stanie przeszkodzić w odrodzeniu państwa polskiego.
Polacy potrafili wykorzystać szansę, którą stworzyła historia.
Pragnąc uczcić to święto 9 listopada br. uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Zofii Byjoś zaprezentowali okolicznościowy program artystyczny.