Home » Aktualności » Uroczystość jubileuszowa

Archiwum

Uroczystość jubileuszowa

„Trzydzieści lat które upłynęły od powstania obecnego budynku szkoły to kawał czasu -kawał historii, która jak mawiał wybitny rzymski myśliciel, mąż stanu – Cyceron– to świadek czasu, światło prawdy, życie pamięci, ale i zwiastun przyszłości.”

cyt. Bartłomiej Wisz

18 listopada 2006r. w Szkole Podstawowej w Zgłobniu odbyła się podniosła uroczystość 30–lecia placówki . Jubileusz poprzedziła msza św. pod przewodnictwem ks. Proboszcza tutejszej parafii Mariana Cebuli. Homilię nawiązującą do historii zgłobieńskiego szkolnictwa wygłosił ks. Sławomir Zych – pracownik naukowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Po zakończeniu uroczystej mszy świętej byli nauczyciele, pracownicy
i absolwenci, jak również zaproszeni Goście, korzystając z wyjątkowo słonecznej aury, pieszo udali się do budynku szkoły.
Na miejscu w odświętnie udekorowanej szkole zebranych Gości powitał Dyrektorp. Bartłomiej Wisz.
Jubileusz zaszczycili swoją obecnością :
Przedstawiciele władz samorządowych:
– Wójt gminy Boguchwała p. Wiesław Dronka,
-Wicewójtowie p. Adam Kalandyk i p. Czesław Krawiec,
-Radni Zgłobnia p. Tadeusz Kalandyk i p. Wiesław Kwasek oraz
sołtys miejscowości p. Jan Lis,
-Proboszcz miejscowej parafii pod wezwaniem św. Andrzeja – ks. Marian Cebula oraz towarzyszący mu ks. Sławomir Zych,
-byli nauczyciele placówki: p. Aleksandra Król, p. Krystyna Opalińska, p. Stanisława Pawłowska, p. Jerzy Kąkol, p. Andrzej Kawuza, p. Ewa Czechowicz,
-Dyrektorzy sąsiednich szkół,
-Goście specjalni szczególnie związani ze szkołą i środowiskiem – p. Adolf Gubernat, Radny Rzeszowa, przewodniczący Komisji do spraw oświaty przy prezydencie miasta, jak również p. Edward Rojek, jeden z budowniczych szkoły,
-Rodzice,
-Absolwenci oraz obecni uczniowie.
Uczestnicy Trzydziestych Urodzin Szkoły ocenili obchody jako niewątpliwy sukces. Organizacja całości przeprowadzona była z niebywałym rozmachem. Sam program artystyczny okazał się oryginalną prezentacją wiedzy o szkole, nie zabrakło rysów historycznych, jak również elementów współczesności wzbogaconych dobrą piosenką i widowiskowymi pokazami tanecznymi.
Uczniowie mieli wyjątkową okazję, by w obecności tak szerokiego gremium zaprezentować swoje muzyczno- recytatorskie uzdolnienia i umiejętności taneczne.
Ponad godzinny występ dla wielu okazał się wzruszającym momentem wspomnień. Przywołanie, nierzadko z nutką humorystyczną, lat 70-ątych czy też kolejnych dekad, goście odbierali na przemian z refleksją i z radością. Gromkie brawa dopełniły pięknych wrażeń estetycznych.
Następnie Dyrektor Szkoły podziękował małym aktorom oraz krótko zaprezentował historię oświaty w Zgłobniu. Wiele ciepłych słów Dyrektor skierował do obecnych władz samorządowych, nawiązując do przeprowadzanej właśnie termomodernizacji szkoły, obejmującej wymianę okien, docieplenie ścian budynku oraz dachu szkoły. Zaznaczył, że na tak poważną inwestycję środowisko oświatowe Zgłobnia czekało od lat , a jej realizacja w chwili obecnej jest dowodem życzliwego wsparcia władz Gminy.
W części oficjalnej zabrali głos: Wójt gminy p. Wiesław Dronka, gratulując utalentowanej młodzieży oraz p. Adolf Gubernat i p. Edward Rojek, którzy z nostalgią przywołali wspomnienia z czasów powstania i budowy szkoły.
Byłym nauczycielom szkoły przy dźwiękach nastrojowej muzyki uczniowie wręczyli symboliczne wiązanki kwiatów.
W specjalnie przygotowanej na tę uroczystość „Izbie Pamięci” mnóstwo osób podziwiało kroniki szkolne, zdjęcia, szukało też informacji o sobie lub bliskich. Prezentowano osobiste pamiątki, prace uczniów oraz gazetki szkolne. Przywołało to wiele miłych wspomnień i podsunęło tematy do interesujących refleksji .
Sporym zainteresowaniem cieszyły się również prezentacje multimedialne, które można było obejrzeć w nowoczesnej pracowni komputerowej.
Po części oficjalnej Rada Rodziców pod przewodnictwem p. Bożeny Dąbrowskiej zorganizowała „Andrzejkowy Bal Absolwenta”, który także był wielkim sukcesem Rodziców i mieszkańców Zgłobnia.

 Przemówienie dyrektora szkoły