Home » Aktualności » I Zgłobieński Konkurs na Palmę Wielkanocną

Archiwum

I Zgłobieński Konkurs na Palmę Wielkanocną

Palma jest symbolem nadchodzących świąt Wielkiej Nocy, czyli Zmartwychwstania Pańskiego. Tradycja procesji palmowych nawiązuje do opisywanego w Ewangeliach uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy: mieszkańcy miasta witali Zbawiciela jadącego na osiołku ścieląc na drodze sukno i potrząsając gałązkami palmowymi. Kościół Katolicki upamiętnia to wydarzenie na tydzień przed Niedzielą Wielkanocną.Zwyczaj święcenia palm w Niedzielę Palmową znany jest w Polsce od czasów średniowiecza. Przygotowywano je z gałązek wierzby, bukszpanu, borówek i cisu. Zdobiono kwiatami i ziołami. Były znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy, w tradycji ludowej miały chronić ludzi i zwierzęta przed wszelkim złem, posiadały uzdrawiającą moc.

Aby zachować tradycję robienia palm wielkanocnych nauczyciel plastyki i jednocześnie wychowawca klasy II p. Bogumiła Dąbrowska ogłosiła  Konkurs na Palmę Wielkanocną.

Wszyscy drugoklasiści, wraz ze swoimi rodzinami oraz zrobionymi palmami, spotkali się w zgłobieńskim kościele na mszy świętej i uczestniczyli  w uroczystej procesji. Po zakończeniu mszy jury konkursu w składzie: ks. proboszcz Marian Cebula, ks. dr Sławomir Zych oraz p. Elżbieta Baran wyłoniło najpiękniejsze prace. Głównym kryterium oceny prac było nawiązanie do symboliki,  pomysłowość, walory artystyczne i estetyczne, technika wykonania oraz bogactwo użytych materiałów.

 Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody .

Cieszymy się że konkurs spotkał się z tak dużym zainteresowaniem i dziękujemy dzieciom i ich rodzinom za   tak duże zaangażowanie.