Home » Aktualności » Żywa lekcja przyrody w „WIELKIM LESIE”

 
 

Żywa lekcja przyrody w „WIELKIM LESIE”

 

Najnowsze wpisy

W dniu 23 maja uczniowie klas 4-6 uczestniczyli w żywej lekcji przyrody połączonej z aktywnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Głównym celem wyjazdu była edukacja przyrodnicza uczniów podczas przejścia leśną ścieżką dydaktyczną w rezerwacie przyrody „Wielki Las”. W obrębie rezerwatu spotkać można licznych przedstawicieli flory górskiej oraz szereg roślin rzadkich i chronionych.  Ścieżka składa się z 12 przystanków z  tablicami informacyjnymi. Naszym przewodnikiem w tym dniu, był leśniczy Nadleśnictwa Wola Zglobieńska p. Lesław Iskrzycki , który ciekawie i z dużym poczuciem humoru opowiadał uczniom o florze i faunie leśnej. Na początku naszej wędrówki dowiedzieliśmy się, że najczęściej spotykanymi drzewami w lasach Pogórza Strzyżowskiego są: buk, dąb szypułkowy, grab, brzoza, klon, jawor, olsza czarna i szara, jesion, sosna, topola osika, wierzba i wiąz górski, z iglastych natomiast: jodła i modrzew. Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali również  informacji leśniczego nt. znaczenia lasu dla przyrody i gospodarki człowieka, budowy warstwowej lasu, roli grzybów jako „ czyścicieli lasów” oraz przystosowań dzięciołów do żerowania. Dodatkowo leśniczy cierpliwie wyjaśniał jak prawidłowo posadzić młode sadzonki buka oraz  jak rozpoznać różne gatunki drzew iglastych i liściastych biorąc pod uwagę pokrój drzewa oraz wygląd kory.

Kolejnym punktem programu był ciepły posiłek – kiełbaski z grilla. Zaznaczyć należy, że pogoda w tym dniu dopisała . Pełni energii, uśmiechnięci oraz wzbogaceni o nowe wiadomości uczniowie udali się do domów.

Szkolnym organizatorem wyjazdu i opiekunem była p. B. Drozdowska-Wnęk. Opiekę nad uczniami sprawowały również: p. A. Król-Drzał  i p. Z. Byjoś.

Mamy nadzieję, że podjęte działania przyczynią się do zaszczepienia młodym ludziom poczucia współodpowiedzialności za najbliższe środowisko oraz rozbudzą wrażliwość na otaczający nas świat.

Korzystając z okazji serdecznie dziękujemy p. Markowi Janda prezesowi Koła Łowieckiego „ Rogacz” w Niechobrzu za nieodpłatne udostępnienie na czas wyjazdu, uczniom naszej szkoły „Domu Myśliwego” oraz p. Ryszardowi Jaksan– członkowi Koła Łowieckiego „Rogacz” za pomoc przy organizacji grilla.

 

Comments are closed

Sorry, but you cannot leave a comment for this post.