Home » Aktualności » Wizyta studentki z Indonezji w naszej szkole

Archiwum

Wizyta studentki z Indonezji w naszej szkole

W dniu 20.02.2014r. mieliśmy zaszczyt  gościć w naszej szkole Panią Febri – studentkę ekonomii z   Indonezji, która przyjechała do Polski na zaproszenie Pani Anny Dębskiej – dyrektora Warsztatów Terapii Zajęciowej „Sprawni Inaczej” w Zgłobniu . Naszymi gośćmi byli również wychowankowie Warsztatów. Gości  bardzo serdecznie powitał w imieniu całej społeczności szkolnej dyrektor szkoły pan Bartłomiej Wisz.Uczniowie oraz nauczyciele z dużym zainteresowaniem obejrzeli  ciekawą prezentację multimedialną  przygotowaną przez Panią Febri . Dowiedzieliśmy się m.in.,  że  Indonezja jest krajem bardzo zróżnicowanym pod względem kulturowym  – zamieszkuje ją około 300 grup etnicznych.Interesującą okazała się również informacja, dotycząca języka, którym posługują się Indonezyjczycy. Pani Febri   poinformowała nas, że  niektóre grupy etniczne zachowały znaczną odrębność kulturową i mówią w rożnych językach. Dodała też, że większość ludności posługuje się językiem bahasa indonesia, powstałym na bazie języka malajskiego.Z prezentacji dowiedzieliśmy się również  o różnorodności religii i związanych z nią tradycji. Z przekazu naszego gościa wynikało, że obecnie islam jest religią dominującą (87%),  hinduizm zachował się jedynie na Bali a drugą po islamie religią Indonezji jest chrześcijaństwo.

Duże wrażenie zrobiły na nas slajdy, na których znajdowały się  buddyjskie i hinduistyczne świątynie Borobudur i PrambananCiekawe informacje otrzymaliśmy na temat kuchni indonezyjskiej, słynącej z aromatycznych przypraw, opierającej się głównie na ryżu z dodatkiem mięsa, ryb i owoców morza.Dowiedzieliśmy się również, że Indonezja słynie z wyrobów tradycyjnego rzemiosła, w tym m.in. z batikowych i malowanych tkanin. (W strój z takiej pięknej tkaniny ubrany był nasz Gość).

 Po prezentacji, obejrzeliśmy ciekawy film przyrodniczy, obrazujący życie podwodne rafy koralowej. Następnie uczniowie naszej szkoły zadawali pytania, a sympatyczna Indonezyjka udzielała odpowiedzi,  przybliżając nam zwyczaje ,tradycje i możliwości swojego kraju. Dowiedzieliśmy się np., że wymiana czułości wśród turystów w miejscach publicznych nie jest zachowaniem niemoralnym, ale mieszkańcy Indonezji, nie są do niej przyzwyczajeni.

Pani Ferbri poinformowała nas, że ważne miejsce w kulturze indonezyjskiej zajmuje także muzyka i tradycyjny taniec.  Na zakończenie wizyty zostaliśmy zaproszeni do obejrzenia  tańca w wykonaniu naszego gościa. Dowiedzieliśmy się, że tańce indonezyjskie oparte są na ludowej mitologii i podaniach religijnych, przedstawianych za pomocą muzyki, ruchu i gestów.

Mamy nadzieję, że uda nam się podtrzymać znajomość  z Panią  Febri oraz, że Szanowny Gość był zadowolony z wizyty w naszej szkole.