Home » Aktualności » Żywa lekcja przyrody w „WIELKIM LESIE”

Archiwum

Żywa lekcja przyrody w „WIELKIM LESIE”

W dniu 23 maja uczniowie klas 4-6 uczestniczyli w żywej lekcji przyrody połączonej z aktywnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Głównym celem wyjazdu była edukacja przyrodnicza uczniów podczas przejścia leśną ścieżką dydaktyczną w rezerwacie przyrody „Wielki Las”. W obrębie rezerwatu spotkać można licznych przedstawicieli flory górskiej oraz szereg roślin rzadkich i chronionych.  Ścieżka składa się z 12 przystanków z  tablicami informacyjnymi. Naszym przewodnikiem w tym dniu, był leśniczy Nadleśnictwa Wola Zglobieńska p. Lesław Iskrzycki , który ciekawie i z dużym poczuciem humoru opowiadał uczniom o florze i faunie leśnej. Na początku naszej wędrówki dowiedzieliśmy się, że najczęściej spotykanymi drzewami w lasach Pogórza Strzyżowskiego są: buk, dąb szypułkowy, grab, brzoza, klon, jawor, olsza czarna i szara, jesion, sosna, topola osika, wierzba i wiąz górski, z iglastych natomiast: jodła i modrzew. Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali również  informacji leśniczego nt. znaczenia lasu dla przyrody i gospodarki człowieka, budowy warstwowej lasu, roli grzybów jako „ czyścicieli lasów” oraz przystosowań dzięciołów do żerowania. Dodatkowo leśniczy cierpliwie wyjaśniał jak prawidłowo posadzić młode sadzonki buka oraz  jak rozpoznać różne gatunki drzew iglastych i liściastych biorąc pod uwagę pokrój drzewa oraz wygląd kory.

Kolejnym punktem programu był ciepły posiłek – kiełbaski z grilla. Zaznaczyć należy, że pogoda w tym dniu dopisała . Pełni energii, uśmiechnięci oraz wzbogaceni o nowe wiadomości uczniowie udali się do domów.

Szkolnym organizatorem wyjazdu i opiekunem była p. B. Drozdowska-Wnęk. Opiekę nad uczniami sprawowały również: p. A. Król-Drzał  i p. Z. Byjoś.

Mamy nadzieję, że podjęte działania przyczynią się do zaszczepienia młodym ludziom poczucia współodpowiedzialności za najbliższe środowisko oraz rozbudzą wrażliwość na otaczający nas świat.

Korzystając z okazji serdecznie dziękujemy p. Markowi Janda prezesowi Koła Łowieckiego „ Rogacz” w Niechobrzu za nieodpłatne udostępnienie na czas wyjazdu, uczniom naszej szkoły „Domu Myśliwego” oraz p. Ryszardowi Jaksan– członkowi Koła Łowieckiego „Rogacz” za pomoc przy organizacji grilla.