Home » Aktualności » Wyjazd dzieci Pierwszokomunijnych do Łagiewnik, Centrum Jana Pawła II i Wieliczki

Archiwum

Wyjazd dzieci Pierwszokomunijnych do Łagiewnik, Centrum Jana Pawła II i Wieliczki

Dnia 21 maja uczniowie klasy III uczestniczyli  w wycieczce do Łagiewnik, Centrum Jana Pawła II i Wieliczki. Towarzyszyli im rodzice, ksiądz Proboszcz Marian Cebula i wychowawczyni Krystyna Miłek.Pielgrzymkę rozpoczęliśmy od  Mszy Świętej odprawionej w intencji naszych pociech. Spod kościoła wyruszyliśmy o godz. 8.00. Przejazd do Łagiewnik znacznie się wydłużył z powodu kilku nieprzewidzianych „przygód” już na starcie. Kiedy w końcu dotarliśmy na miejsce, od razu zabraliśmy się za zwiedzanie. Zwiedziliśmy Sanktuarium              i klasztor, aby dowiedzieć się więcej o tajemnicy siostry Faustyny oraz zobaczyć miejsce,                 w którym przebywała. Najpierw udaliśmy się do pierwotnego starszego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie złożone są relikwie siostry Faustyny Kowalskiej. Mogliśmy zobaczyć również zabudowania klasztorne, gdzie żyła i zmarła św. Faustyna. Następnie udaliśmy się do monumentalnej Bazyliki Miłosierdzia Bożego konsekrowanej w czasie ostatniej pielgrzymki przez Ojca Świętego. Ta wielka, nowoczesna budowla pod względem architektonicznym bardzo różni się od tradycyjnych budowli sakralnych. Centralnym punktem przykuwającym uwagę wiernych w jasnym, rozległym i przeszklonym wnętrzu jest ołtarz z obrazem Jezusa Miłosiernego i tabernakulum w kształcie globu ziemskiego. Później pieszo przeszliśmy do Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. Zobaczyliśmy tam płytę z grobu Jana Pawła II pochodzącą z Grot Watykańskich Bazyliki św. Piotra w Rzymie.
Do Sanktuarium zostały ofiarowane relikwie Jana Pawła II. Najcenniejszą z nich jest Ampułka z krwią Papieża, zamknięta w szklanej szkatule, została umieszczona wewnątrz marmurowego ołtarza stojącego pośrodku ośmiobocznego Kościoła.

Następnym punktem wycieczki była Kopalnia Soli ,,Wieliczka”. Kiedy  dotarliśmy  na miejsce spotkaliśmy się z przewodnikiem i musieliśmy zejść do kopalni po schodach. Tam spacerowaliśmy podziemnymi korytarzami podziwiając wspaniałe kaplice, urokliwe podziemne jezioro, dziesiątki rzeźb i płaskorzeźb solnych oraz rekonstrukcje starych urządzeń służących do wydobywania soli. Największe wrażenie wywarła na nas Kaplica Świętej Kingi z żyrandolami z kryształów i rzeźbami wykonanymi przez górników w soli. Łącznie przeszliśmy 3,5 kilometrowy odcinek położony na głębokości od 64 do 135 metrów. Na koniec obejrzeliśmy seans filmowy w kinie 3 D, dzięki czemu poznaliśmy górniczą pracę i sztukę wydobywania soli. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy późnym wieczorem do domu. Myślę, że wszyscy będą bardzo miło wspominać naszą  wycieczkę komunijną.