Home » Aktualności » Wycieczka do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

Archiwum

Wycieczka do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie to miejsce, które wraz z opiekunami w dniu 27 maja odwiedzili uczniowie klas I i III. Niewiarygodne ile w ciągu trzech godzin o produkcji szkła dowiedzieli się nasi podopieczni.Program wycieczki był bardzo interesujący  ponieważ Centrum Dziedzictwa Szkła to jedyny obiekt w Polsce prezentujący świat szkła w nowoczesny i atrakcyjny sposób. W tym niezwykłym muzeum eksponaty można dotykać, obserwować  jak powstają a nawet współtworzyć.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy w budynku głównym, gdzie przewodnik odkrywał przed nami tajniki produkcji szkła. Uczniowie obejrzeli ekspozycję związaną ze sportem na Podkarpaciu, a po zejściu na najniższe piętro muzeum dzieci znalazły się przy rozgrzanym  piecu hutniczym. Tutaj z bliska mogły obserwować  z czego i jak powstaje szkło. Następnie czekały na wszystkich zajęcia, gdzie każdy miał okazję namalować na szkle piękne, kolorowe obrazki . Kolejną atrakcją było samodzielne wybicie medalu – pamiątki ze szklanej surówki.

Później  uczniowie odwiedzili warsztat obróbki i zdobienia szkła: grawerowania, malowania na szkle, produkcji witraży i szklanych figurek. Dodatkowo mieli okazję zobaczyć film prezentujący historię powstania huty szkła w Krośnie i innych podobnych obiektów w okolicy.

Uczniowie zwiedzili również piwnice położone w zachodniej części krośnieńskiego rynku, gdzie mogli dokładnie przyjrzeć się na czym polega kunszt artystów szkła. Tutaj dzieci miały możliwość zwiedzić interaktywne sale, poznać różnorodne właściwości i zastosowania szkła, uczestniczyć w eksperymentach i zabawach m.in. „zobaczyć rozgwieżdżone niebo” przez szkło powiększające i okulary 3D, poznać zasadę działania światłowodów czy kalejdoskopów.

Na zakończenie pobytu w Centrum uczniowie dokonali zakupu szklanych pamiątek, które zachwycały pięknem i oryginalnością.

Na koniec uczestnicy wycieczki zwiedzili Krosno, przejeżdżając jego ulicami kolejką. Ten punkt programu spotkał się ogromnym entuzjazmem ze strony dzieci.

Wycieczka z pewnością na długo zapisze się w pamięci naszych uczniów.

Zachęcamy wszystkich do zwiedzenia tego niesamowitego miejsca.