sp.zglobien@boguchwala.pl 17 850 65 75

Szkoła odpowiedzialna cyfrowo

Szkoła odpowiedzialna cyfrowo 

Nasza szkoła przystąpiła do innowacyjnego projektu edukacyjnego SZKOŁA ODPOWIEDZIALNA CYFROWO, który wspiera szkoły we wdrażaniu nowych technologii i higieny cyfrowej w edukacji. Zdajemy sobie sprawę, że nasi uczniowie korzystają z nowoczesnych technologii na co dzień.  Urodzili się przecież z „tabletem w ręce”, ale chcemy, aby potrafili robić to mądrze i nie zapomnieli o komunikacji z innymi w realnym świecie. 

SZKOŁA ODPOWIEDZIALNA CYFROWO to wspólnota uczniów, rodziców i nauczycieli, dla których wartością jest kształtowanie równowagi między korzystaniem z nowych technologii i świadomym tworzeniem realnych więzi poza przestrzenią Internetu. Troszcząc się o ów balans wpływamy pozytywnie na dobrostan psychiczny, fizyczny i społeczny całej społeczności szkolnej.  

Projekt “Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo” wpisuje się w podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa określone przez MEiN na rok szkolny 2021/2022, tj. pkt.4. 

(Podnoszenie jakości edukacji poprzez działania uwzględniające zróżnicowane potrzeby rozwojowe i edukacyjne wszystkich uczniów, zapewnienie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego, szczególnie w sytuacji kryzysowej wywołanej pandemią COVID-19 w celu zapewnienia dodatkowej opieki i pomocy, wzmacniającej pozytywny klimat szkoły oraz poczucie bezpieczeństwa. Roztropne korzystanie w procesie kształcenia z narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod kształcenia wykorzystujących technologie informacyjno-komunikacyjne). 

Najważniejsze zagadnienia badań w ramach Szkoły Bezpiecznej Cyfrowo: 

Czy warto spożywać posiłki wspólnie z dzieckiem? Oczywiście! Oto szereg korzyści, których być może Rodzice nie są świadomi! 

Swobodna zabawa z życiu dziecka! Jakie korzyści przynosi? Oto kilka ważnych informacji! 

Czym jest depresja? Jak ją rozpoznać a jak zapobiegać depresji? Zapraszamy do zapoznania się z infografikami, 

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami badań przeprowadzonymi wśród uczniów na temat grania w gry komputerowe 

Nasz Patron 

Od 7 października 2017 roku Patronem Szkoły Podstawowej w Zgłobniu jest Kardynał Stefan Wyszyński. 

Stefan Wyszyński, Sługa Boży urodził się 3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli nad Bugiem, na pograniczu Mazowsza i Podlasia. 

Od 1920 r. kształcił się w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku. 3 sierpnia 1924 r. z rąk bp Wojciecha Owczarka przyjął święcenia kapłańskie. W latach 1925 – 1929 kontynuował naukę na Wydziale Prawa Kanonicznego, a także Wydziale Prawa i Nauk Społeczno – Ekonomicznych KUL. W 1929 r. uzyskał doktorat na podstawie rozprawy Prawa rodziny, Kościoła i państwa do szkoły. Rok później został profesorem prawa kanonicznego i socjologii w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku. Działał też w redakacji „Ateneum Kapłańskiego” (od 1932 r. pełnił funkcję redaktora naczelnego), a także na Uniwersytecie Robotniczym i w solidacji mariańskiej. 

 
Po kampanii wrześniowej musiał ukrywać się przed gestapo (przed wojną w swoich publikacjach zdecydowanie przeciwstawiał się nazizmowi). Podczas Powstania Warszawskiego był kapelanem zgrupowania AK „Kampinos”. Po zakończeniu wojny powrócił do Włocławka, gdzie zaangażował się w prace nad ponownym otwarciem seminarium. Jeszcze w 1945 r. został jego rektorem, a także redaktorem czasopisma „Ład Boży”. W 1946 r. papież Pius XII mianował go biskupem ordynariuszem diecezji lubelskiej. Sakrę biskupią przyjął na Jasnej Górze 12 maja 1946 r., z rąk prymasa Augusta Hlonda. Jako dewizę przyjął hasło Soli Deo (Jedynemu Bogu). Dwa lata później, po śmierci kardynała Hlonda, został podniesiony do godności arcybiskupa metropolity warszawsko – gnieźnieńskiego, prymasa Polski, a 12 stycznia 1953 r. otrzymał kapelusz kardynalski (którego nie mógł odebrać osobiście, gdyż władze komunistyczne odmówiły mu wydania paszportu). 

 
14 lutego 1950 r. prymas Wyszyński, jako głowa polskiego Kościoła zawarł porozumienie z władzami PRL. W zamian za potępienie wciąż walczących oddziałów partyzanckich oraz uznanie nowej granicy zachodniej uzyskał zgodę na naukę religii w szkołach i działalność KUL. Ugoda trwała krótko. Już 25 września 1953 r. prymas został aresztowany. Do jesieni 1956 r. przebywał w kolejnych miejscach odosobnienia: Rywałdzie Królewskim (do 12 października 1953 r.), Stoczku Warmińskim (do 6 października 1954 r.), Prudniku Śląskim (do 26 października 1955 r.) oraz Komańczy (do 28 października 1956 r.). Podczas pobytu prymasa w Komańczy powstał tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego, pomyślanych jako odnowienie ślubów lwowskich Jana Kazimierza z czasów Potopu szwedzkiego. Ponieważ kardynał Wyszyński wciąż był więziony, tekst ślubów odczytał bp Michał Klepacz 26 sierpnia 1956 r., w obecności blisko miliona pielgrzymów, przybyłych na Jasną Górę. 

 
Po odzyskaniu wolności prymas, w latach 1957 – 1966 prowadził Wielką Nowennę, która miała przygotować naród na obchody Tysiąclecia Chrztu Polski. Nowenna zakończyła się 3 maja 1966 r. Aktem Oddania Narodu Matce Bożej za wolność Kościoła w Polsce i na świecie. Kardynał Wyszyński był też jednym z inicjatorów słynnego orędzia biskupów polskich i biskupów niemieckich, co spotkało się z ostrą reakcją władz komunistycznych. 
Pozostawał aktywnym uczestnikiem obrad Soboru Watykańskiego II, podczas którego złożył na ręce papieża Pawła VI memoriał Episkopatu Polski w sprawie ogłoszenia Maryi Matką Kościoła. Prośba ta została spełniona 21 listopada 1964 r. 

 
Wobec napiętej sytuacji polityczno – społecznej w naszym kraju prymas Wyszyński podejmował starania mające na celu łagodzenie konfliktów na linii rząd – opozycja. W latach 1980 – 1981 pełnił rolę pośrednika w negocjacjach pomiędzy władzą, a „Solidarnością”. 
Prymas Polski Stefan kardynał Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. w Warszawie, w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Miał 80 lat, z których 57 przeżył jako kapłan. Trumna z jego ciałem spoczęła w podziemiach katedry św. Jana w Warszawie, a  pogrzeb stał się wielką manifestacją narodową. 

 
Przez dziesięciolecia swojej posługi prymas Wyszyński zdołał przeprowadzić polski Kościół przez niezwykle trudne dla jego funkcjonowania lata komunizmu. Najlepszym świadectwem szacunku, na jaki zasługuje ta niezwykła postać jest hołd, jaki oddał jej Jan Paweł II podczas inauguracji swojego pontyfikatu, 22 października 1978 r.: Nie byłoby na stolicy tego Papieża – Polaka (…) gdyby nie było Twojej wiary nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej nadziei, Twojego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła, gdyby nie było Jasnej Góry i tego całego okresu dziejów Kościoła w Ojczyźnie naszej, który jest związany z Twoim biskupim i prymasowskim posługiwaniem. 

 
W uznaniu zasług Sejm Rzeczypospolitej ogłosił rok 2001 Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 6 lutego 2001 zakończony został proces beatyfikacyjny. Dokumenty zebrane w ciągu 12 lat jego trwania przez Trybunał Beatyfikacyjny zostały przekazane do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacji. 

KATARZYNA KIDACKA 

Godziny pedagoga specjalnego 

Poniedziałek 8.40 – 9.25, 9.35 – 10.20 
Środa 11.35- 12.20 
Czwartek 13.30 – 14.15 
Piątek 12.35 – 13.20 

Logopedia 

Poniedziałek 12.35- 13.20 
Wtorek 12.35- 13.20 
Środa 7.45- 8.30, 12.35- 13.20 
Czwartek 8.40- 9.25 

Rewalidacja 

Wtorek 7.45- 8.30 
Środa 13.20- 14.20 
Czwartek 11.35- 12.20 
Piątek 13.20 – 14.20, 14.20 – 15.10 

Zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze 

Wtorek 14.25- 15.10 
Piątek 7.00 – 7.45 

Godziny pracy psychologa ANNA CMOKOWICZ 

Poniedziałek 10.00 – 15.30 
Czwartek 9.30 – 15.30 
Piątek 8.30 – 13.00 

Godziny pracy pedagoga Karolina Kopacz 

Środa 10.00 – 14.00 
Czwartek 10.00 – 14.00 

REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOŁY PODSTAWOWEJ  

W ZGŁOBNIU  

§ 1  

INFORMACJE OGÓLNE  

Świetlica szkolna jest przeznaczona dla uczniów klas I-VII, którym rodzice lub opiekunowie prawni nie mogą zapewnić opieki w czasie wolnym od zajęć szkolnych.  

Świetlica jest czynna codziennie przed i po ustalonych zajęciach obowiązkowych uczniów z uwzględnieniem par. 2, ust. 4 niniejszego Regulaminu  

Nadzór pedagogiczny nad pracą świetlicy sprawuje Dyrektor szkoły.  

Świetlica zapewnia zajęcia świetlicowe uwzględniające potrzeby edukacyjne oraz rozwojowe dzieci i młodzieży, a także ich możliwości psychofizyczne, w szczególności zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów, zajęcia zapewniające prawidłowy rozwój fizyczny oraz odrabianie lekcji.  

§ 2  

ZASADY PRZYJĘCIA DZIECI DO ŚWIETLICY  

1. Kwalifikację uczniów do świetlicy dokonuje komisja, w skład której wchodzą: Dyrektor szkoły, opiekun świetlicy szkolnej, pedagog szkolny, przedstawiciel Rady Rodziców.  

2. Kwalifikowania i przyjmowania uczniów do świetlicy dokonuje się na podstawie pisemnego zgłoszenia rodziców lub opiekunów prawnych dziecka tzw. „Karty zgłoszenia dziecka do świetlicy szkolnej ” ( której wzór stanowi Załącznik nr 1 do Regulaminu)  

3. Zapisy uczniów do świetlicy prowadzone są do 30 maja każdego roku szkolnego. W uzasadnionych przypadkach zapisy mogą być dokonywane w innym terminie.  

4. Szkoła zapewnia zajęcia świetlicowe dla uczniów, którzy pozostają w placówce dłużej ze względu na:  

1) czas pracy rodziców – na wniosek rodziców;  

2) organizację dojazdu do szkoły lub inne okoliczności wymagające zapewnienia opieki w szkole.  

str. 1  

str. 1  

§ 3  

ZADANIA ŚWIETLICY  

Tworzenie warunków do nauki i wypoczynku.  

Organizowanie pomocy w nauce.  

Kształtowanie nawyków higieny osobistej, troska o zachowanie zdrowia.  

Tworzenie warunków do świadomego uczestnictwa w kulturze.  

Kształtowanie nawyków kultury życia codziennego.  

Rozwijanie samodzielności, aktywności społecznej i osobowości dziecka.  

§ 4  

ZADANIA WYCHOWAWCY ŚWIETLICY I NAUCZYCIELI SPRAWUJĄCYCH OPIEKĘ  

Organizowanie wychowankom pomocy w nauce.  

Przeprowadzenie codziennych obowiązkowych zajęć tematycznych.  

Organizowanie gier i zabaw ruchowych.  

Organizowanie wycieczek i spacerów.  

Rozwijanie zainteresowań i uzdolnień wychowanków.  

Kształtowanie nawyków higieny i czystości.  

Rozwijanie samodzielności i społecznej aktywności.  

Wychowawca świetlicy współpracuje z nauczycielami i wychowawcami klas w zakresie pomocy w kompensowaniu braków dydaktycznych oraz pedagogiem szkolnym, otaczając opieką dzieci z rodzin niewydolnych wychowawczo.  

§ 5  

WYCHOWANKOWIE ŚWIETLICY  

Wychowanek świetlicy ma prawo do:  

Właściwie zorganizowanej opieki.  

Życzliwego traktowania.  

Swobodnego wyrażania myśli i przekonań.  

Opieki wychowawczej.  

Poszanowania godności osobistej.  

Ochrony przed przemocą fizyczną i psychiczną.  

Wychowanek świetlicy jest zobowiązany do:  

str. 2  

str. 1  

Przestrzegania regulaminu wewnętrznego świetlicy.  

Przestrzegania zasad współżycia w grupie.  

Współpracy w procesie wychowania.  

Pomagania słabszym .  

Dbałości o wspólne dobro, ład i porządek w świetlicy.  

Ponoszenie odpowiedzialności za własne postępowanie.  

Za niewłaściwe zachowanie na zajęciach świetlicowych wychowanek może zostać ukarany poprzez:  

Poinformowanie rodziców.  

Wpisanie uwagi do dzienniczka a w uzasadnionych przypadkach wpisanie przez wychowawcę ujemnych punktów do dziennika elektronicznego  

Poinformowanie wychowawcy.  

Naganę wychowawcy klasy.  

Naganę Dyrektora szkoły.  

§ 6  

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ  

Dzieci zapisane do świetlicy szkolnej doprowadzane są przed lekcjami przez rodziców/prawnych opiekunów i odbierane przez rodziców/prawnych opiekunów lub osoby przez nich upoważnione  

W przypadku gdy dziecko samodzielnie wraca do domu po zakończeniu zajęć w świetlicy rodzice/prawni opiekunowie składają stosowne oświadczenie przed inauguracją roku szkolnego  

Po zakończonych lekcjach nauczyciel przyprowadza uczniów do świetlicy szkolnej.  

Wychowawca świetlicy odpowiada za bezpieczeństwo ucznia od chwili jego wejścia do świetlicy.  

Obowiązkiem rodzica / prawnego opiekuna oraz osób upoważnionych na karcie zgłoszenia jest każdorazowe poinformowanie wychowawcy o zabraniu dziecka ze świetlicy szkolnej.  

Uczeń, który nie ukończył 7 lat nie może sam wyjść ze świetlicy do domu. W uzasadnionych przypadkach może być odebrany przez rodzeństwo mające co najmniej 10 lat po okazaniu pisemnej zgody od rodziców (podstawa prawna: 
art. 43.1 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997  

str. 3  

str. 1  

r. – Prawo o ruchu drogowym).  

Samodzielne wyjść ze świetlicy może dziecko posiadające zgodę rodziców/parnych opiekunów na samodzielny powrót do domu.  

Wychowawcy świetlicy nie ponoszą odpowiedzialności za przynoszone przez uczniów wartościowe przedmioty.  

Uczeń ma obowiązek stosować się do rozkładu zajęć w świetlicy szkolnej i brać udział w zajęciach organizowanych przez wychowawców.  

Uczniowie nie mogą przynosić do świetlicy własnych zabawek i przedmiotów wartościowych.  

W przypadku nieobecności ucznia na świetlicy obowiązkiem rodzica/prawnego opiekuna jest poinformowanie o tym fakcie nauczyciela świetlicy w formie pisemnej lub ustnej ( osobiście lub telefonicznie ) przed rozpoczęciem zajęć świetlicowych w danym dniu  

§ 7  

DOKUMENTACJA ŚWIETLICY  

W świetlicy prowadzona jest następująca dokumentacja:  

Dziennik zajęć wychowawczych.  

Roczny plan pracy opiekuńczo-wychowawczej.  

Karty zgłoszeń dzieci .  

§ 8  

POSTANOWIENIA KOŃCOWE  

1. Regulamin wchodzi w życie z dniem zatwierdzenia przez Radę Pedagogiczną Szkoły Podstawowej w Zgłobniu.  

2. Rada Pedagogiczna zatwierdziła niniejszy Regulamin w dniu 23.11.2017 r. jako Załącznik nr 1 do Statutu Szkoły ; Uchwała nr 02-2017/2018