22 września br. klasa V uczestniczyła w projekcie edukacyjnym pod hasłem „Żywe Muzeum”. Był on organizowany z okazji 35- lecia powstania NSZZ „Solidarność”. Ciekawa formuła projektu wymagała od uczestników zmysłu organizatorskiego i dobrej orientacji w terenie. Uczniowie poruszali się po Rzeszowie, odwiedzając miejsca zaznaczone na mapach, które wszyscy otrzymali na starcie całej wędrówki. Z mapami w ręku nasza grupa odwiedziła wszystkie wymagane punkty, a było ich siedem min. Zamek Lubomirskich, pomnik Kościuszki, IPN, Klasztor OO. Bernardynów. W każdym ze stanowisk zbieraliśmy pieczątki, potwierdzające naszą obecność oraz spotkaliśmy się ze świadkami wydarzeń sprzed lat, oglądaliśmy filmy, prezentacje i wystawy. Zobaczyliśmy także na własne oczy celę, w której przetrzymywano więźniów w Zamku Lubomirskich.
Podczas odwiedzin w siedzibie Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” przy ulicy Matuszczaka nasi uczniowie wykazali się dużą wiedzą historyczną i spostrzegawczością, bo udało im się zdobyć nagrody związane z wysłuchaną prelekcją. Piotr Rabich zdobył aż dwie nagrody – w tym znaczek okolicznościowy wydany z okazji 35-lecia NSZZ „Solidarność”. Kolejną nagrodę zdobył Miłosz Michno. Na tym nie koniec niespodzianek dla naszej grupy. Otrzymaliśmy słodki upominek dla każdego ucznia, a po zakończeniu marszu, wśród uczestników rozlosowano dodatkowe nagrody. Było nam bardzo miło, że wśród nagrodzonych znalazła się nasza uczennica – Daria Soja, która 26 września odebrała nagrodę oraz dyplom pamiątkowy dla szkoły.
Wycieczka po Rzeszowie wzbogaciła naszą wiedzę o czasach stanu wojennego. Pozwoliła poznać miejsca i ludzi, którzy kiedyś ryzykowali swoją wolnością, zdrowiem a nawet życiem, abyśmy dzisiaj mogli żyć w wolnym kraju. Byliśmy pierwszą grupą, która ukończyła marsz po Rzeszowie, stąd nasza duma i zadowolenie, pomimo zmęczenia i bólu nóg. Na pewno weźmiemy udział w kolejnej edycji tego projektu.