sp.zglobien@boguchwala.pl 17 850 65 75

Gminna Gra Terenowa Eko Poszukiwacze

W dniu 22 maja 2025 roku na terenie parku im. Tadeusza Nalepy przy Szkole Podstawowej w Zgłobniu, odbyła się Gminna Gra Terenowa EKO POSZUKIWACZE. Celem gry było:

• rozwijanie wiadomości z zakresu ochrony środowiska,

• rozwój kompetencji ekologicznych i społecznych,

• kształtowanie nawyków aktywności ruchowej na świeżym powietrzu,

• integracja zespołowa, aktywność społeczna i współrywalizacja.

W grze wzięło udział pięć drużyn ze szkół podstawowych z gminy Boguchwała ( klasy 6-8). Były to: „Eko Ludki” (SP nr 1 w Niechobrzu), „Biedroneczki” (SP w Nosówce), „Zero Waste” (SP Lutoryż), „Eko Wola” (SP w Woli Zgłobieńskiej) i „Żuczki” (SP w Zgłobniu).

Opracowany wcześniej Regulamin określał warunki uczestnictwa i zasady gry. Gra polegała na zaliczeniu przez zespoły wszystkich zadań opisanych w KARCIE TRASY GRY TERENOWEJ w czasie określonym w regulaminie. Drużyny poszczególnych zespołów, rozpoczęły grę od stanowiska, które wcześniej wylosowały. Dotarcie do poszczególnych stacji umożliwiała mapka terenu, przygotowana specjalnie dla uczestników gry. Cztery stacje nosiły nazwy żywiołów: „Ziemia”, „Powietrze”, „Woda”, „Ogień”. Ostatnia stacja to „Podróżnik”. Zadania na Stacji „Ogień” miały na celu sprawdzić, czy uczeń wie, jak zapobiegać marnowaniu energii elektrycznej na co dzień i czy potrafi segregować śmieci. Dodatkowym utrudnieniem, było wprowadzenie zadania sprawnościowego ( rzucanie do celu woreczkami symbolizującymi odpady ). Zadania na stacji „ Powietrze” wyrabiały myślenie krytyczne i wymagały praktycznego zastosowanie wiedzy. Jedno z zadań brzmiało „Wyobraźcie sobie, że wasza szkoła chce zmniejszyć swój ślad węglowy. Co możecie zmienić? Proszę podać trzy konkretne działania”. Z przyjemnością informujemy, że zadanie to, zostało prawidłowo rozwiązane przez wszystkich uczestników gry. Na stacji „Ziemia” uczniowie zwiększali swoją świadomość o roli ochrony przyrody i pogłębiali wiedzę ekologiczną. Zadania na tej stacji, polegały m.in. na ułożeniu rymowanki ekologicznej z przeslaniem skierowanym do ludzi. Należało też odnaleźć pomnik przyrody, znajdujący się na terenie parku. Nie każdy zespół poradził sobie z tym wyzwaniem.

Zadania z którymi zmierzyli się uczniowie na stacji „ Woda”, miały na celu ,uzmysłowienie uczestnikom, że decyzje konsumenckie powinny być bardziej świadome, aby ograniczały marnowanie produktów żywnościowych i przemysłowych. Pojawiło się pojęcie „wirtualna” woda z którym uczniowie, poradzili sobie bez problemu a przy okazji dowiedzieli się, że produkcja jednej pary dżinsów to nawet 10 000 litrów wody – potrzebnej głównie do uprawy bawełny. Na stacji „ Podróżnik” uczestnicy rozpoznawali słówka angielskie związane z ekologią. Po rozstrzygnięciu konkursu wyłoniono zwycięzców. Pierwsze miejsce zdobył drużyna „Eko Ludki” ze Szkoły nr 1 w Niechobrzu, na drugim miejscu uplasowała się drużyna „Zero Waste” ze Szkoły Podstawowej w Lutoryżu, a miejsce trzecie zajęła drużyna „Biedroneczki” ze Szkoły Podstawowej w Nosówce. Przyznano również dwa wyróżnienia, dla drużyn: „Eko Wola ze Szkoły Podstawowej w Woli Zgłobieńskiej i „Żuczki” ze Szkoły Podstawowej w Zgłobniu. Zwycięzcom gratulujemy i mamy nadzieję, że za rok spotkamy się ponownie, a nowe zadania wyzwolą w uczestnikach refleksję, jak ważne są działania zmierzające do ochrony środowiska przyrodniczego.

Koordynatorem gry terenowej była p. Bożena Drozdowska-Wnęk-nauczyciel biologii w SP Zgłobień.